انواع خاکبرداری, گودبرداری عمرانی ,معرفی جدیدترین ابزارهای خاکبرداری, گودبرداری +[pdf]

۸ نوع حفاری (خاک برداری) مورد نیاز برای ساخت و ساز

 

۱- خاک برداری خاک مرده زمین چیست؟

در این نوع، خاک مرده زمین را به دلیل اینکه دارای پوشش گیاهی می باشد و همچنین با فرسایش روبرو شده است که باعث می شود فشردگی خاک از بین رفته باشد و از استحکام مناسب برای تحمل بارهای بسیا ر سنگین برخوردار نباشد ، تا عمق ۳۰ سانتیمتر را برمی دارند.

 

۲- حفاری زمین چیست؟

این شامل خاک برداری با عمق بیشتر از خاک فرسوده می باشد که به اندازه عمق فونداسیون (شالوده) بستگی دارد.

 

۳- حفاری زمین با عمق زیاد چیست؟

این حفاری به این دلیل انجام می گیرد که تعدادی از طبقات در پایین تر از سطح زمین قرار می گیرد.

 

۴- حفاری (شمع) چاه چیست؟

حفاریهایی است که جهت تعبیه شمع برای فونداسیون ساختمان انجام میشود تا بتواند استحکام ساختمان را افزایش بدهد.

 

۵- حفاری سطوح سنگی چیست؟

در این نوع ، سطوح سنگی و مستحکم با استفاده از ماشین آلات سنگین و مواد منفجره حفرمی شود.

 

 

 

 

۶- حفاری سطوح مرطوب
در این نوع، حفاری در مکانهایی انجام می پذ یرد که خاک آن مرطوب و نمناک می باشد .

 

۷- لایروبی چیست؟

لایروبی، فرایند حفاری دفع رسوبات و آوارها از سطح آبهای زیرزمینی و دریاچه ها، رودخانه ها، بندرها و غیره است.

 

۸- حفاری عمیق چیست؟

در این نوع از حفاری خاک برداری تا عمق زیاد انجام می شود . بدلیل اینکه سطح، دارای خاک نامناسب می باشد و ضروری است تا به بستر مناسب دست پیدا کنیم.

انواع مختلف تجهیزات حفاری در سایت ساختمانی

انواع تجهیزات حفاری که در یک پروژه حفاری استفاده می شود بستگی به دامنه کار و محل ساخت و ساز دارد. تجهیزات حفاری که باید مورد استفاده قرار گیرد می تواند برای بعضی از شرایط استفاده شود یا می تواند نوع خاصی باشد که متناسب با نیاز پروژه باشد.
انواع مختلف تجهیزات حفاری مورد استفاده در پروژه های ساختمانی عبارتند از:

تراکتورها:

این یک تجهیزات مهم برای حرکت زمین است. این موتور را به انرژی کشنده تبدیل می کند. تراکتور معمولا توسط موتورهای دیزل کار می کند.

تراکتورها

بیل مکانیکی:

این استفاده شده است که زمین را از همه طبقات به غیر از سنگ رها کرده و آن را به واگن ها منتقل می کند. آنها بر روی آهنگ های بی نظیر نصب شده اند. این شامل یک مونتاژ، کابین، رونق، چوب گیر و خط کش است.

بیل مکانیکی

بولدوزر دوگانه:

این ماشین ها دارای تراکتورهای با قدرت بالا هستند که دارای تراکهای کروپیل یا خزنده هستند که دارای یک تخته قالب یا تیغه در جلو برای سلب حفاری تا عمق ۴۰۰ میلی متر است.

بولدوزر دوگانه

بولدوزر:

در بولدوزر زاویه، تیغه ها به سمت جلو تراکتور در زاویه غیر از ۹۰ درجه به محور طولی تراکتور متصل می شوند. آنها برای فشار دادن مواد به سمت، راست یا چپ استفاده می شوند.

بولدوزر

اسکرپرها:

این یک ماشین خودمختار است که می تواند حفاری، بارگیری، حمل و نقل و تخلیه مواد را در لایه های یکنواخت ضخیم

اسکریپرها

اژدر

آنها مورد استفاده قرار می گیرند تا زمین نرم را از زیر زمین بیرون بیاورند و یا به واگن ها منتقل یا بارگذاری کنند.

اژدرها

Clamshell

Clamshell شامل یک سطل دو طرفه است که با هم در بالای صفحه قرار دارند. نیمه های سطل را می توان به واحد های جرثقیل و یا رانش کشنده متصل کرد. Clamshell برای برش مواد نرم و متوسط و مواد سست در سطح زمین یا زیر سطح موجود استفاده می شود.

CLAMSHELL

لودرهای دوگانه:

انهدام هیدرولیک با یک سطل متصل به رونق و چوب هیدرولیک کنترل می شود. در این بیل مکانیکی، سطل حفاری در طول حفاری در جهت و جهت عقب حرکت می کند. این برای تخریب زیر سطح طبیعی برای کنترل دقیق عمق حفاری در محدوده کاری نزدیک استفاده می شود.

لودرهای دوگانه

بیل مکانیکی های زنجیری

این تجهیزات برای حفاری رودخانه، دریاچه یا دریا مورد استفاده برای عمق است.

بیل مکانیکی های زنجیری

تراکتور کشنده:

Ripper برای پاره شدن سنگ مورد استفاده قرار می گیرد که جایگزین روش های حفاری و انفجار هزینه و وقت گیر است. چاک دهنده می تواند نوع چرخ یا نوع شناور باشد که توسط یک تراکتور کشیده شده و توسط یکی دیگر متوقف می شود.

تراکتور کشنده

موتور گریلر:

این برای تسطیح و اتمام کارهای زمین استفاده می شود. آنها می توانند نوع دو یا نوع موتور داشته باشند.

موتور گریلر

انتخاب تجهیزات حفاری برای یک پروژه ساختمانی خاص بستگی به ماهیت اندازه شغل، فاصله، روش دفع، زمان ساخت و ساز و غیره دارد.

خاکبرداری (مقررات ملی ساختمان- مبحث دوازدهم)

خاکبرداری
۱۲-۹-۱ کلیات

۱۲-۹-۱-۱ خاکبرداری عبارت است از: خاکبرداری، خاکریزی، تسطیح زمین، گود برداری، پی کنی ساختمان­ها، حفر شیارها، شمع­ها، کانال­ها، چاه­ها و مجاری اب و فاضلاب با وسایل دستی یا مکانیکی.

۱۲-۹-۱-۲ گود برداری

به هر گونه حفاری و خاکبرداری در تراز پایین­تر از سطح طبیعی زمین یا تراز زیر پی ساختمان مجاور گود برداری اطلاق می­ شود.

۱۲-۹-۱-۳ سطح خطر گودبرداری

سطح خطر گود بردارها با توجه به عمق گود، نوع خاک، وجود آب، وجود منبع ارتعاش در مجاورت گود و حساسیت ساختمان­های مجاور آن به صورت گود برداری با خطر معمولی، زیاد و بسیار زیاد تعیین می­گردد. ارزیابی سطح خطر گود برداری بر اساس ضوابط و مقررات مبحث “پی و پی سازی (مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان)” انجام می ­شود.

۱۲-۹-۱-۴ قبل از شروع خاکبرداری باید اقدامات زیر توسط سازنده انجام شود:

الف: زمین مورد نظر توسط شخص و یا اشخاص ذیصلاح از لحاظ استحکام و جنس خاک و همچنین پایداری ابنیه مجاور به دقت مورد بررسی قرار گیرد. به علاوه نقشه گود برداری و پایدار سازی جداره­های گود و برنامه گود برداری باید توسط این اشخاص تهیه و به تایید مرجع رسمی ساختمان برسد.

ب: روش، برنامه اجرایی گود برداری و همچنین زمان شروع آن به همراه مجوز صادره توسط مرجع رسمی ساختمان در اختیار مهندس ناظر قرار گیرد.

پ: موقعیت تاسیسات زیرزمینی از قبیل چاه­ها، کانال­های فاضلاب، چشمه­ها و قنوات قدیمی، لوله کشی آب و گاز، کابل­های برق و تلفن که ممکن است در حین عملیات گود برداری و خاک برداری موجب بروز خطر و حادثه گردند و یا خود دچار خسارت شوند، مورد بررسی و شناسایی قرار گرفته و با همکاری سازمان­های ذیربط، نسبت به تغییر مسیر دائم یا موقت و یا قطع جریان و همچنین ایمن سازی آنها اقدام گردد.

ت: در صورتی که تغییر مسیر یا قطع جریان برخی از تاسیسات مندرج در مفاد بند ۱۲-۹-۱-۴ “پ” امکان پذیر نباشد، باید با همکاری سازمان­های مربوط و به طرق مقتضی نسبت به حفاظت آنها اقدام شود.

ث: چنانچه محل گود برداری در نزدیکی و یا مجاورت یکی از ایستگاه­های خدمات عمومی از قبیل آتش نشانی و اورژانس بوده و یا در مسیر خودروهای آنها باشد، باید قبلا مراتب به اطلاع مسئولین ذیربط رسانده شود تا احیانا در سرویس رسانی عمومی وقفه­ای ایجاد نگردد.

ج: کلیه اشیا زائد از قبیل تختته سنگف ضایعات ساختمانی و یا بقایای درختان که ممکن است مانع از انجام کار شده و یا موجب بروز حوادث شوند، باید از زمین مورد نظر خارج گردند.

چ: در استفاده از روش­های پایدار سازی دیواره­های گود برداری از قبیل میخ کوبی و میل مهار ورود به محدوده مالکیت املاک مجاور و همچنین معابر عمومی ممنوع می­باشد مگر با موافقت ذینفع و مرجع رسمی ساختمان.

۱۲-۹-۱-۵ در صورتی که در خاکبرداری از دستگاه­های برقی ماننده الکتروموتور برای هوادهی، تخلیه آب و نظایر آن استفاده شود، این گونه دستگاه­ها باید با رعایت مفاد بخش ۱۲-۶-۱ به کار گرفته شده و به وسایل حفاظتی مناسب مجهز باشند.

۱۲-۹-۱-۶ چنانچه محل مورد نظر برای خاکبرداری، نظیر حفر چاه در معابر عمومی یا محل­هایی باشد که از احتمال رفت و آمد افراد متفرقه وجود داشته باشد، باید با اقدامات احتیاطی از قبیل محصور کردن محوطه حفاری، نصب علائم هشدار دهنده و وسایل کنترل مسیر، از ورود افراد به منطقه حفاری جلوگیری به عمل آمده و دهانه این گونه محل­ها در پایان کار روزانه مسدود گردند.

عملیات خاکبرداری ساختمان

۱۲-۹-۲ گود برداری (حفر طبقات زیرزمین و پی کنی ساختمان­ها)

۱۲-۹-۲-۱ در صورتی که در عملیات گود برداری و خاکبرداری احتمال خطری برای پایداری و سرویس دهی دیواره­های گود، دیوارها و ساختمان­های مجاور و یا مهارها وجود داشته باشد، باید قبل از گودبرداری و خاکبرداری، ایمنی و پایداری آنها با استفاده از روش­هایی نظیر نصب شمع، سپر و مهارهای مناسب و رعایت فاصله لازم و ایمن گودبرداری و در صورت لزوم با اجرای سازه­های نگهبان تامین گردد.

۱۲-۹-۲-۲ سازنده موظف است در عملیات گود برداری و پایدار سازی جداره­های گود مفاد مبحث “پی و پی سازی (مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان)” و دستورالعمل اجرایی گودبرداری­های ساختمانی ابلاغی وزارت راه و شهرسازی را رعایت نماید.

۱۲-۹-۲-۳ در مواردی که عملیات گودبرداری در مجاورت بزرگراه­ها، خطوط راه آهن یا مراکز و تاسیسات دارای ارتعاش انجام می­شود، باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از لغزش یا ریزش جداره­ها صورت گیرد.

۱۲-۹-۲-۴ در موارد زیر باید دیواره­هلی محل گود برداری، همچنین دیوارها و ساختمان­های مجاور، دقیقا توسط شخص ذیصلاح مورد بررسی و بازدید قرار گرفته و در نقاطی که خطر ریزش، لغزش یا تغییر شکل­های غیر مجاز به وجود آمده است، مهارها و وسایل ایمنی لازم از قبیل شمع و سپر نصب و یا مهارهای موجود تقویت گردند:

الف: قبل از پایدار سازی کامل، به صورت روزانه و بعد از پایدار سازی، حداقل هفته­ای یک بار
ب: بعد از وقوع بارندگی، طوفان، سیل، زلزله و یخبندان
پ: بعد از هر گونه عملیات انفجاری
ت: بعد از ریزش ناگهانی
ث: بعد از وارد آمدن صدمات اساسی به مهارها

۱۲-۹-۲-۵ برای جلوگیری از بروز خطرهایی نظیر پرتاب سنگ، سقوط افراد، حیوانات، مصالح ساختمانی و ماشین آلات، سرازیر شدن آب به داخل گود و نیز برخورد افراد و وسایل نقلیه با کارگران و وسایل و ماشین آلات حفاری و خاکبرداری، باید اطراف محل گود برداری و خاکبرداریبا رعایت مفاد بخش ۱۲-۵-۲ به نحو مناسب محصور و محافظت شود. در صورتی که گود برداری و خاکبرداری در مجاورت معابر و فضاهای عمومی صورت گیرد، باید این حصار با رعایت مفاد بخش­های

۱۲-۵-۲ و ۱۲-۵-۹ و در فاصله حداقل ۵/۱ متر از لبه گود احداث و با علائم هشدار دهنده که در شب و روز و از فاصله دور قابل رویت باشند مجهز گردد.

۱۲-۹-۲-۶در گود برداری­هایی که عملیات اجرایی به علت محدودیت ابعاد آن با مشکل نور و تهویه هوا مواجه می­گردد، لازم است نسبت به تامین وسایل روشنایی و تهویه هوا اقدام لازم به عمل آید.

۱۲-۹-۲-۷ مواد حاصل از گود برداری نباید به فاصله کمتر از ۱ متر لبه گود ریخته شوند. همچنین این مواد نباید در پیاده­روها و معابر عمومی به نحوی انباشته شوند که مانع عبور و مرور گردیده یا موجب بروز حادثه گردند.

۱۲-۹-۲-۸ محل استقرار ماشین آلات و وسایل مکانیکی از قبیل جرثقیل، بیل مکانیکی، لودر، کامیون یا انباشتن خاک­های حاصل از گود برداری و یا مصالح ساختمانی در مجاورت گود، باید توسط شخص ذیصلاح بررسی و حداقل فاصله مناسب تعیین گردد، این فاصله باید دقیقا از لبه گود رعایت شود.

۱۲-۹-۲-۹ در گودهایی که عمق آنها بیش از ۱متر می­باشد، نباید کارگر در محل کار به تنهایی به کار گمارده شود.

۱۲-۹-۲-۱۰ در گود برداری­ها، عرض معابر و راه­های شیب دار (رمپ) احداثی ویژه وسایل نقلیه نباید کمتر از ۴ متر باشد.

۱۲-۹-۲-۱۱ در محل گود برداری­های عمیق و وسیع، باید یک نفر نگهبان مسئولیت نظارت بر ورود و خروج کامیون­ها و ماشین آلات سنگین را عهده دار باشد. برای آگاهی کارگران و سایر افراد، باید علائم هشدار دهنده در معبر و محل ورود و خروج کامیون­ها و ماشین آلات مذکور نصب گردد.

۱۲-۹-۳ حفاری چاه­ها و مجاری آب و فاضلاب

۱۲-۹-۳-۱ قبل از آغاز عملیات حفاری چاه­ها و مجاری آب و فاضلاب به ویژه در حفاری دستی چاه­ها باید بررسی­های لازم در خصوص وجود و کیفیت موانعی از قبیل قنوات قدیمی، فاضلاب­ها، پی­ها، جنس خاک لایه­های زمین و تاسیسات مربوط به آب، برق، گاز، تلفن و نظایر آن به عمل آید و در صورت لزوم از سازمان­های ذیربط استعلام گردد. محل حفاری نیز باید طوری تعیین شود که به هنگام کار، خطر ریزش یا نشت قنات، فاضلاب و چاه مجاور یا برخورد با تاسیسات یاد شده وجود نداشته باشد.

۱۲-۹-۳-۲ به منظور ایجاد تهویه کافی در عملیات حفاری چاه­ها و مجاری آب و فاضلاب، باید هر نوع گاز، گرد و غبار و مواد آلوده کننده دیگر که برای سلامتی افراد مضر است، به طرق مقتضی از محل کار خارج شود و به وسیله پمپ هوا دهی نسبت به تهویه هوای چاه اقدام گردد. در صورت لزوم باید کارگران به ماسک و دستگاه­های تنفسی مناسب مجهز شوند تا همواره هوای سالم به آنها برسد.

۱۲-۹-۳-۳ کلیه افرادی که فعالیت آنها با عملیات حفاری چاه­ها و مجاری آب و فاضلاب مرتبط است، باید متناسب با نوع کار به وسایل و تجهیزات فردی، مطابق با ویژگی­های فصل ۱۲-۴ مجهز شوند.

۱۲-۹-۳-۴ مقنی قبل از ورود به چاه برای عملیات چاه کنی باید نسبت به موارد زیر اقدام نماید:
الف: هوادهی و تهویه مناسب چاه و اطمینان از عدم وجود گازهای سمی و مضر. همچنین اطمینان از عدم امکان سرازیر شدن آب و سیلاب به داخل چاه.

ب: بستن طناب نجات و حمایل بند کامل بدن به خود و محکم نمودن انتهای آزاد طناب به نقطه ثابتی در بالای چاه و حاضر بودن همکار وی بر سر چاه.

۱۲-۹-۳-۵ پس از خاتمه کار روزانه و یا در مواقعی که حفاری انجام نمی­شود، دهانه چاه باید با صفحات مشبک مقاوم و مناسب به نحو مطمئن پوشانده شود.

۱۲-۹-۳-۶ در حفاری چاه­ها و مجاری آب و فاضلاب باید ضوابط مندرج در آیین نامه و مقررات «حفاظتی چاه­های دستی» لحاظ گردد.

منبع: مقررات ملی ساختمان-مبحث دوازدهم صفحه ۶۵ تا ۷۰

pdf مقاله: انواع خاک برداری، گود برداری ساختمان+معرفی ۱۱ ماشین آلات و ابزارهای حفاری و گودبرداری

 

منبع: سازه آموز

یادگیری بیشتر

شش اصل اساسی و پایدار برای ساخت و ساز پروژه های تجاری
۴ اصل کلیدی برای طراحی باغ و فضای سبز
خاک برداری ساختمان چیست؟
چگونه می توانیم ساختمان را تخریب کنیم؟
چگونه زمین را برای پیاده کردن نقشه آماده کنیم؟
چگونه مقدمات پیاده کردن نقشه ساختمان روی زمین را فراهم کنیم؟

The post انواع خاکبرداری, گودبرداری عمرانی ,معرفی جدیدترین ابزارهای خاکبرداری, گودبرداری +[pdf] appeared first on املاک و ساخت و ساز.